MĘSKA DIETA
Mężczyźni mają inne zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze niż kobiety. Potrzebują więcej magnezu, cynku i witamin: E, K, C, B1, B2. Zwykle jednak nie pamiętają o tym, że nieprawidłowe odżywianie może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Mężczyźnimogą wielu dolegliwości typowych dla swojej płci uniknąć, jeśli zadbają o codzienną dietę. Zdrowe odżywianie jest jedną z mocniejszych linii obrony w prewencji chorób serca, cukrzycy, raka, udaru mózgu, choroby Alzheimera oraz innych chorób.
Wspomaganie pracy mózgu
Mężczyźni potrzebują kwasu foliowego, i to wcale nie w mniejszej ilości niż kobiety. Zalecane jest dobowe spożycie 400 mcg. Naukowcy uważają, że podwyższone ciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu i niski poziom kwasu foliowego mogą zwiększać ryzyko choroby Alzheimera. Dlatego warto stosować produkty bogate w kwas foliowy: zielone warzywa liściaste, szparagi, brokuły, owoce cytrusowe. Ponadto należy unikać jedzenia produktów zawierających dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, a wybierać produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Ochrona serca i układu krążenia
Ryzyko chorób serca można zmniejszyć, przygotowując posiłki w domu. Samodzielne gotowanie pozwala na kontrolowanie ilości soli i kalorii z tłuszczów nasyconych oraz cukru. Tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem, z jednego grama powstaje dziewięć kcal (ponad 2 razy więcej niż z białka lub węglowodanów). Nie jest jednak wskazana zupełna jego eliminacja. Trzeba zastąpić nasycone kwasy tłuszczowe (pochodzenia zwierzęcego) tłuszczami roślinnymi – wybierać oliwę, olej rzepakowy, olej lniany, które dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza z grupy omega-3, obniżą poziom cholesterolu całkowitego, LDL cholesterolu oraz zwiększą stężenie działającego ochronnie na naczynia krwionośne HDL cholesterolu. Brytyjskie Regionalne Badania Serca wskazują na wzrost poziomu cholesterolu wraz ze zwiększaniem BMI. Dlatego przy problemach z nadmierną masą ciała warto zgłosić się do dietetyka, który wykonując szczegółowe badanie składu ciała, sprawdzi również poziom tkanki tłuszczowej w organizmie i oceni ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Bezproblemowa trzustka
Przede wszystkim należy odstawić lub zminimalizować spożycie alkoholu. Przygotowując potrawy, należy postawić na różnorodność pokarmów, co pozwoli na stałe dostarczanie organizmowi wszystkich witamin i minerałów. Posiłki warto spożywać niewielkie, ale regularnie. Gotowanie, duszenie lub pieczenie w folii to najkorzystniejsze sposoby przyrządzania potraw, bo dzięki temu produkty zachowają wysoką wartość odżywczą.
Prawidłowa praca nerek
Nerki m.in. regulują objętość płynów ustrojowych, wpływają na produkcję witaminy D3 oraz na ciśnienie tętnicze krwi. Prawidłową pracę nerek można wzmocnić, dbając o odpowiednie spożycie wody. Wskazane jest wypicie nie mniej niż 10 szklanek płynów dziennie.
Wpływ na funkcje seksualne
Duńskie badania wykazały, że u otyłych mężczyzn (20-45 lat) trzykrotnie wzrasta ryzyko zaburzeń erekcji. Im grubszy mężczyzna, tym ma niższe stężenie testosteronu, im mniej tego hormonu, tym więcej tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha, z czego wynikają zaburzenia seksualne. Poprawa sprawności seksualnej występuje już po zrzuceniu 10% wyjściowej masy ciała. Niektóre składniki żywieniowe mogą poprawić życie intymne, m.in. białko, minerały, takie jak cynk, selen oraz witaminy C, E, kwas foliowy, witaminy z grupy B, a także kwasy tłuszczowe omega-3. Wpływają one na ochronę naczyń krwionośnych, poprawę krążenia, lepsze ukrwienie narządów płciowych, które stają się wrażliwsze, a to z kolei oznaczawiększą przyjemność z seksu.
5 NIEZBĘDNYCH SKŁADNIKÓW MĘSKIEJ DIETY:
1. Płatki owsiane i produkty zbożowe pełnoziarniste zapewniają stały dopływenergii, obniżają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Dostarczają cynku i selenu– składników niezbędnych do produkcji syntezy hormonów płciowych. Zawierają błonnik obniżający poziom cholesterolu. Pół szklanki płatków owsianych dziennie może dodatkowo obniżyć poziom cholesterolu o 2-3%, jak podają badania z „Journal of the American Medical Association”.
2. Szpinak zawiera magnez, potas, kwas foliowy potrzebne sercu. Jedzenie pół szklanki gotowanego szpinaku codziennie dostarcza 500 mg kontrolującego ciśnienie krwi potasu. Szpinak sprawdza się również w profilaktyce raka prostaty, działa ochronnie na naczynia krwionośne, wpływając pozytywnie na krążenie i prawidłowe funkcje seksualne.
3. Pomidory - jedzenie siedmiu pomidorów tygodniowo obniży ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 30%. Są dobrym źródłem przeciwutleniaczy – witaminy C i likopenu, obniżającego ryzyko zachorowania na raka prostaty i płuc. Zapotrzebowanie na witaminę C znacznie wzrasta w warunkach stresu, a ciągłe narażenie na stres może zwiększyć zapotrzebowanie na tę witaminę do 200-250 mg na dobę.
4. Ryby i owoce morzato doskonałe źródło selenu, od którego zależy ilość i ruchliwość plemników. Dostarczają kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 – są one korzystne w profilaktyce miażdżycy, wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu, wykazują działanie przeciwdepresyjne.
5. Orzechy włoskie mają największą zawartość kwasów omega-3 spośród wszystkich orzechów. Kwas alfalinolenowy pomaga w utrzymaniu prawidłowego rytmu serca i zapobiega tworzeniu się płytek miażdżycowych.Orzechy włoskie są bogate w witaminę B6 pomagającą kontrolować poziom niekorzystnej dla serca homocysteiny. Są też źródłem cynku, selenu i argininy – aminokwasu biorącego udział w produkcji kwasu azotowego pomagającego uelastycznić stwardniałe naczynia krwionośne oraz witaminy E – chroniącej naczyniakrwionośne przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
WARTO SPRÓBOWAĆ:
SAŁATKA ZE SZPINAKIEM:
- 15 dag świeżych liści szpinaku
- 2 młode ziemniaki
- kilka pieczarek
- ½ awokado
- pół cytryny
- kilka orzechów włoskich
- łyżka orzeszków pinii
- szczypiorek
- sól i pieprz
- 3 łyżki oliwy
Przepis:
Liście szpinaku opłukać, osuszyć. Ułożyć na dużym talerzu. Ziemniaki wymyć, ugotować w mundurkach. Ostudzić, pokroić na ćwiartki. Pieczarki opłukać, pokroić na ćwiartki. Dusić na 1 łyżce oliwy, podlewając wodą. Awokado obrać, usunąć pestkę, pokroić na cząstki, skropić sokiem z cytryny. Orzechy włoskie posiekać razem z orzeszkami pinii, zrumienić na suchej patelni. Szczypiorek posiekać. Przygotowane składniki wyłożyć na liście szpinaku. Oprószyć solą i pieprzem, skropić oliwą.
Podawać z pieczywem żytnim pełnoziarnistym.
ŁOSOŚ Z MOZZARELLĄ I POMIDORAMI
- 1 filet z łososia ze skórką (ok. 200 g)
- oliwa z suszonych pomidorów – 1 łyżeczka
- sok z cytryny
- mozzarella – ½ kulki
- suszone pomidory w oliwie– 3-4 sztuki
- sól, pieprz
Przepis:
Filety z łososia umyć i osuszyć. Następnie przeciąć na pół – 2 plastry. Skropić sokiem z cytryny, oprószyć solą i pieprzem. Mozzarellę pokroić w plastry, ułożyć na jednym z filetów i obłożyć kawałkami suszonych pomidorów. Przykryć drugim filetem. Całość zasznurować w kilku miejscach bawełnianą nicią. Rybę zawinąć w folię aluminiową, skropić oliwą z pomidorów i piec w temp. 180°C około 30 minut.
Podawać z ryżem i gotowanym na parze warzywami, posypanymi zarumienionym na suchej patelni płatkami migdałów.
OWSIANKA Z MUSEM MALINOWYM
- 50 g płatków owsianych (około 6 łyżek)
- 250 ml mleka
- miód – 1 łyżeczka
- maliny - ¾ szklanki (mogą być mrożone)
- 1 łyżka posiekanych orzechów włoskich
Płatki owsiane zalewamy wodą. Następnie gotujemy na małym ogniu, często mieszając. W rondelku podgrzewamy rozgniecione maliny z miodem. Ciepłym musem polewamy gorącą owsiankę i posypujemy posiekanymi orzechami.