Oferta dla pacjenta

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

  • 1

    Indywidualna wizyta u dietetyka to nie tylko szczegółowy wywiad z pacjentem

    Podczas spotkania wykonywana jest również szczegółowa analiza składu ciała. Dzięki wynikom możliwe staje się komponowanie odpowiedniej diety. Aby analiza składu ciała mogła zostać wykonana prawidłowo, pacjent musi spełnić poniższe warunki:

    • Należy zgłosić się do badania na czczo (w godzinach rannych) lub 2-3 godziny po spożyciu ostatniego posiłku (można pić wodę)
    • 24 godziny przed badaniem należy unikać alkoholu
    • 12 godzin przed badaniem należy unikać spożywania kofeiny
    • 12 godzin przed pomiarem unikać dużego wysiłku fizycznego

    Analiza składu ciała nie powinna być wykonywana w poniższych przypadkach:

    • U osób z wszczepionymi metalowymi materiałami, takimi jak rozrusznik, defibrylator, stent i metalowy szew w sercu lub naczyniu krwionośnym;
    • U kobiet w ciąży;
    • U osób z epilepsją.
  • 2

    Na wizytę do dietetyka warto przynieść aktualne wyniki badań, jeśli pacjent takie posiada. Dietetyk może również zlecić wykonanie tych podstawowych, w tym:

    Krew i mocz (każde badanie powinno być wykonywane na czczo)

    • OB,
    • morfologia + rozmaz krwi,
    • poziom cukru,
    • lipidogram: cholesterol cał, HDL, LDL, Trójglicerydy
    • enzymy wątrobowe (AspAT, ALAT, GGTP),
    • elektrolity (Mg, Ca, Na, K),
    • TSH, FT3, FT4
    • kreatynina,
    • poziom kwasu moczowego ( bóle stawów)
    • mocz - badanie ogólne,
    • poziom żelaza ( zmęczenie, anemia)
    • HbA1C (cukrzyca)
  • 3

    Dzienniczek spożycia

    Do wizyty u dietetyka warto odpowiednio się przygotować. W szczególności zaleca się sporządzenie 3-dniowego dzienniczka spożycia. Dzięki zapisom codziennego jadłospisu w okresie ostatnich 3 dni, specjalista będzie w stanie przeanalizować Twoją dotychczasową dietę. Dzięki nim możliwe staje się też uzyskanie wstępnej oceny wartości odżywczych standardowego menu. Na tej podstawie dietetyk może określić, co należy w diecie zmienić, by była odpowiednio zbilansowana.

Pobierz wzór dzienniczka spożycia

Konsultacja wstępna

Pierwsza wizyta u dietetyka ma na celu poznanie pacjenta i problemu, który chce zniwelować właściwą dietą. Podczas takiego spotkania dietetyk przeprowadzi przede wszystkim wywiad żywieniowo-zdrowotny, wykona także dokładną analizę składu ciała oraz pomiary antropometryczne (to między innymi masa ciała, wysokość, obwody), pomiar ciśnienia krwi. Następnie dokona analizy wyników tychże badań. Na końcu wspólnie z pacjentem ustali cel i określi profil indywidualnej diety, którą pacjent ma wdrożyć.

Zadaniem dietetyka jest dokładna analizy dotychczasowego sposobu żywienia i nawyków żywieniowych pacjenta. Dietetyk pozna Twój rytm dnia, spyta o preferencje kulinarne. Ważne będą dane na temat aktualnych dolegliwości i schorzeń. Po interpretacji badania i pomiarów dietetyk oceni czy Twój skład ciała jest prawidłowy, jaki jest ewentualny stopień nadwagi bądź otyłości albo stopień niedożywienia.

Im więcej informacji dietetyk otrzyma podczas wywiadu i w ramach otrzymanych wyników badań, tym bardziej skuteczną dietoterapię będzie mógł dostosować, by z sukcesem osiągnąć cel, jakim jest właściwe odchudzanie.

Ważne jest, by układany jadłospis był dostosowany do indywidualnych potrzeb. Tylko wtedy możliwa jest korzystna zmiana w życiu. Pamiętaj, że dietetyk nie tylko przedstawi Ci właściwe menu i sposób odżywiania, ale wskaże również zalecaną aktywność fizyczną. Ta zawsze jest nieodłącznym elementem każdej przemiany.

Wizyta kontrolna

Podczas wizyty kontrolnej dietetyk sprawdza skuteczność stosowanej dietoterapii, którą zalecił, wykonuje kolejne pomiary antropometryczne, które wskażą efekty. Ponownie wykonywana jest też szczegółowa analiza składu ciała. Dietetyk monitoruje również zmiany w składzie ciała, przede wszystkim na podstawie badań. W razie potrzeby koryguje zalecenia oraz wprowadza ewentualne zmiany w całościowym programie dietetycznym. Daje dalsze wskazówki, wyjaśnia bieżące wątpliwości, jeśli takowe się pojawiają. Czuwa również nad motywacją pacjenta do stosowania zaleconej diety.

Co daje współpraca z dietetykiem? Na wizytach kontrolnych stopniowo nauczysz się, jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta, jakie produkty wybierać na co dzień, by odżywiać się zdrowo. Dobry dietetyk doradzi również, jak pokonywać przeszkody w realizacji dojścia do sukcesu.

Test diagnostyczny nietolerancji pokarmowych

O nietolerancji pokarmowej mówimy wtedy, gdy występuje nieprawidłowa reakcja organizmu na pokarm z udziałem systemu odpornościowego i swoistych przeciwciał klasy G (IgG). Są to przeciwciała, które z fragmentami spożywanych pokarmów (antygenów pokarmowych) mogą tworzyć kompleksy immunologiczne (immunotoksyny) i wywierać niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Taka reakcja powodować może uciążliwe oraz długotrwałe dolegliwości. Nietolerancja pokarmowa określana jest również jako "opóźniona alergia pokarmowa" albo "utajona alergia pokarmowa". Wszystko dlatego, że mechanizmy zależne od pokarmowych przeciwciał IgG stanowią oddalone w czasie reakcje alergicznej nadwrażliwości (alergii pokarmowej). Objawy mogą być zróżnicowane. Najczęściej przebiegają łagodnie, stopniowo się nasilają, w krótkim czasie po eliminacji z diety pokarmu zwykle ustępują samoistnie. Symptomy te mogą trwać przez długi okres czasu, w tej kwestii nie ma jednego wyznacznika. W odróżnieniu od nietolerancji pokarmowej, w alergii pokarmowej IgE-zależnej, reakcja na spożyty pokarm jest natychmiastowa.

Nietolerancja Pokarmowa Alergia Pokarmowa
Reakcje bywają oddalone w czasie – symptomy mogą pojawić się po kilku dniach Reakcje zazwyczaj pojawiają się szybko, po kontakcie z alergenem mogą być oddalone najwyżej 2 godziny.
Możesz wykazywać nietolerancje kilku różnych grup pokarmów w tym samym czasie. Alergia pokarmowa pociąga za sobą reakcję układu immunologicznego i jest odpowiedzią na konkretne pożywienie.
Objawy mogą być złożone, od migreny do wzdęć, biegunki, letargu i ogólnego złego samopoczucia. Jej objawami mogą być kłopoty z oddychaniem, wysypka, obrzęk, katar i wstrząs anafilaktyczny, który może okazać się śmiertelny.

Jeśli występuje u Ciebie jakikolwiek z podanych niżej objawów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na nietolerancję pokarmową:

  • przewód pokarmowy: wymioty, nudności, wzdęcia, zatrzymanie wody, zaparcia, biegunki, zespół złego wchłaniania, zespół jelita drażliwego, zapalenia jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna
  • układ oddechowy: astma, nieżyt nosa, zapalenie zatok;
  • układ nerwowy: ból głowy, migrena, problemy z koncentracją, depresje, lęk, zmęczenie, nadmierne pobudzenie, bezsenność;
  • układ mięśniowo-szkieletowy: zapalenie stawów, bóle mięśni i stawów, osłabienie;
  • skóra: pokrzywka, trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, suchość i/lub świąd skóry;

Typy testów

  • 1

    FoodDetective - to test ambulatoryjny, który służy do niezwykle szybkiego diagnozowania nietolerancji pokarmowej. Wykrywa on swoiste przeciwciała IgG, jakie wytwarzane są przeciwko 47 ogólnodostępnym produktom żywnościowym. Zaletą tego badania jest to, że wynik testu jest znany już tego samego dnia, w którym zostało zrealizowane badanie.

  • 2

    FoodTest i FoodPrint - to testy laboratoryjne, które służą do diagnozowania nietolerancji pokarmowej w szerszym, bardziej zaawansowanym zakresie. Testy wykrywają swoiste przeciwciała IgG wytwarzane przeciwko odpowiednio 40, 90, 110 i ponad 200 ogólnodostępnym produktom żywnościowym. W teście uwzględniono również zestaw składników pokarmowych często wchodzących w skład diety wegetariańskiej (FoodTest Vegetarian 90). Testy te mogą uzupełnić wyniki testu Food Detective lub być rozwiązaniem dla osób chcących sprawdzić swoją reakcję na jak największą ilość składników podczas jednego badania. Testy tego rodzaju są jednymi z najbardziej dokładnych, ale wyniki nie są natychmiastowe. Okres oczekiwania na wyniki diagnostyczne to od 5 do 12 dni roboczych.

  • 3

    Test na celiakię - to test ambulatoryjny, który służy do diagnostyki ludzkich przeciwciał IgA obecnych we krwi pacjentów z celiakią. Stanowi nieinwazyjną metodę analizy pozwalającą zdiagnozować albo wykluczyć chorobę. Wynik testu otrzymywany jest bardzo szybko, bo jeszcze tego samego dnia.

  • 4

    Test diagnostyczny w kierunku Candidy - (przyrost grzyba drożdżopodobnego Candidy albicans, to schorzenie nazwane kandydozą) – to test laboratoryjny, podczas którego badane są przeciwciała IgG i IgM. Korzyścią płynącą z tych badań jest to, że wystarczy tylko niewielka próbka krwi, aby zdiagnozować przebyte lub trwałe zakażenie. Podwyższone stężenie IgM wskazuje na niewielką infekcję, podczas gdy przeciwciała IgG wskazują przebyte lub trwające zakażenie kandydozą. Badanie to jest w 100% skuteczne.

Wyniki testu

Wszystkie wyniki testów są zawsze interpretowane przez dietetyka, który na ich postawie jest w stanie wskazać właściwą dietoterapię. Dietetyk ustali, jakie pokarmy pacjent ma wykluczyć z diety, na jak długo oraz jakimi produktami je zastąpić, aby dieta pozostała w pełni zbilansowana.

odchudzanie Warszawa

Odżywianie dla zdrowia

Odchudzanie w Warszawie i nie tylko a odżywianie. Nie ma wątpliwości, że jedzenie jest częścią naszego życia, jest również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Właśnie dlatego musi być nie tylko przyjemne, ale także powinno dostarczać podstawowe składniki odżywcze. Wybór właściwych produktów w naszej codziennej diecie ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowia, energii życiowej i sprawnego rozwoju. Nie można zapominać o przestrzeganiu zasad, z którymi wiąże się prawidłowe odchudzanie. Warszawa podobnie jak inne duże miasta nie sprzyjają prowadzeniu zbilansowanej diety. Ciągły brak czasu i pośpiech utrudniają wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych zarówno w pracy, jak i w domu.

Podczas wizyty u dietetyka dowiesz się:

  • jak skomponować zdrową dietę,
  • jak wzmocnić odporność,
  • jak wzmocnić kości,
  • jak wzmocnić włosy i paznokcie,
  • jakie pokarmy zapobiegają, a jakie mogą sprzyjać różnym schorzeniom,
  • jakie pokarmy sprzyjają odchudzaniu, co jeść, a czego unikać.

Czujesz, że już czas, by wreszcie zmienić dotychczasowy sposób odżywiania i niezdrowe nawyki żywieniowe? – zgłoś się już teraz do Akademii Zdrowego Żywienia. Możesz mieć pewność, że wybiorę rozwiązanie dostosowane indywidualnie do Twoich potrzeb, zarówno jeśli chodzi o zbilansowane odżywianie dla zdrowia, jak i bezpieczne odchudzanie.

Żywienie w chorobach

Żywienie w chorobach

Zgłoś się, jeśli borykasz się z jedną z niżej wymienionych chorób, która wymaga zastosowania odpowiedniej diety. Pamiętasz, że dla szeregu schorzeń jedyną szansą na wyleczenie jest właśnie stosowanie konkretnego schematu żywieniowego. Zgłoś się, jeśli jesteś w grupie ryzyka i chcesz wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

Będąc moim Pacjentem, otrzymasz kompleksowe porady, indywidualne zalecenia oraz konkretną dietę, która zostanie opracowana na podstawie wyników badań. Dieta będzie też dostosowana do jednostki chorobowej, jeśli taka w Twoim przypadku występuje, stylu życia, jaki prowadzisz, czasu pracy oraz preferencji kulinarnych i nawyków żywieniowych. Dla każdego pacjenta zostaje ustalony realny cel terapii, która ma szanse odnieść sukces.

Leczenie dietetyczne obejmuje przede wszystkim:

  • Nadwagę i otyłość
  • Cukrzycę
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Podwyższony poziom cholesterolu
  • Chorobę refluksową
  • Wrzody żołądka i dwunastnicy
  • Choroby wątroby
  • Kamicę żółciową, chorobę pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
  • Choroby trzustki
  • Choroby jelit
  • Zaparcia
  • Biegunki
  • Nowotwory
  • Choroby nerek i układu moczowego
  • Dnę moczanowa
  • Alergię i nietolerancję pokarmową
  • Celiakię
  • Choroby tarczycy
  • Osteoporozę
  • Miażdżycę
  • Niedobory witamin / składników mineralnych

Żywienie specjalne

  • Planowanie ciąży
    Żywieniekobiet planujących ciążę

    Żywienie kobiet planujących ciążę

    Zdajemy sobie sprawę, że planowanie ciąży jest odpowiednim momentem, by zmienić sposób odżywiania na ten o wiele zdrowszy. To właśnie wtedy są ku temu szczególne powody - spożywanie urozmaiconych potraw, skomponowanych z wartościowych produktów, zrównoważona dieta oraz zdrowy styl życia zapewnią Twojemu dziecku najlepszy start w życie. Równocześnie przyniosą także korzyść Tobie - przyszła Mamo. Jeśli myślisz o dziecku, nie zwlekaj i czym prędzej zacznij się do tego odpowiednio przygotowywać!

  • Żywieniew czasie ciąży

    Żywienie w czasie ciąży

    Spodziewasz się maluszka? Gratulacje! Już teraz odkryj sekret spokojnej i pogodnej ciąży. Dostaniesz ode mnie przygotowany specjalnie dla Ciebie jadłospis na każdy trymestr ciąży. Dieta będzie dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb z uwzględnieniem wartości, które są konieczne do prawidłowego przebiegu całej ciąży i rozwoju dziecka. Białko, węglowodany, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas foliowy, witaminy oraz sole mineralne nie będą już miały przed Tobą żadnych sekretów. Podaruj Waszej dwójce pełną witalność i zdrowie!

  • Żywieniekobiet karmiących piersią

    Żywienie kobiet karmiących piersią

    Jest wiele korzyści wynikających z naturalnego karmienia piersią. Można mówić nie tylko o atutach związanych ze zdrowiem dziecka, ale również jego więzi z matką. Mamy mają też coraz więcej pytań, na przykład: Jak dobrze odżywiać się w okresie karmienia piersią? Jak długo można karmić piersią? W Akademii Zdrowego Żywienia znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi na te pytania. Z całą pewnością ułatwią Ci podjęcie decyzji o naturalnym karmieniu, rozwieją wszelkie wątpliwości i pozwolą czerpać z niego radość przez długi czas.

  • Żywieniedzieci

    Żywienie dzieci

    Prawidłowe żywienie dzieci ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia i funkcjonowania w przyszłości. Dobrze zbilansowana dieta nie tylko będzie wspierać optymalny rozwój psychosomatyczny, ale zaprogramuje również zdrowe nawyki żywieniowe najmłodszych na długie lata. Zapraszamy serdecznie do Akademii Zdrowego Żywienia na wstępne konsultacje.

  • Żywienieosób w podeszłym wieku

    Żywienie osób w podeszłym wieku

    Brak apetytu, apatia, przewlekłe zmęczenie, senność, nawracające choroby to tylko niektóre z symptomów, z jakimi boryka się senior. Dlatego tak ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Nie zawsze jest to łatwe, ale konieczne, by osoby w podeszłym wieku mogły zachować sprawność przez długi czas. Jak to robić skutecznie? Zapytaj specjalisty. Zgłaszając się do dietetyka, nauczysz się, jak pokryć zapotrzebowanie na wszystkie konieczne składniki odżywcze. Zyskasz pewność, że dieta jest optymalnie zbilansowana i bezpieczna dla zdrowia. Unikniesz też niedoborów pokarmowych. Każda dieta jest ustalana indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby i preferencje pacjenta.

  • Żywieniew diecie wegetariańskiej

    Żywienie w diecie wegetariańskiej

    Człowiek niezależnie od miejsca zamieszkania i trybu życia, nie wymaga dla swej egzystencji spożywania takich czy innych pokarmów, lecz dostarczenia z pożywieniem określonych ilości energii i niezbędnych składników odżywczych. Okazuje się, że dieta wegetariańska może być korzystna dla zdrowia, ale tylko wtedy, gdy stosuje się ją rozważnie. Racjonalnie ułożona, uwzględniająca indywidualne zapotrzebowanie, zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych. Właśnie dlatego przed przejściem na wegetarianizm trzeba wiedzieć, co jeść i jak układać jadłospis, żeby sobie nie zaszkodzić. Jaka powinna być dieta wegetariańska, żeby czerpać z niej same korzyści? – łatwo to sprawdzisz, odwiedzając gabinet dietetyczny Akademia Zdrowego Żywienia i umawiając się z profesjonalnym dietetykiem.