NIE - DLA DIETY WYSOKOBIAŁKOWEJ

Białka pełnią podstawowe funkcje budulcowe w naszym organizmie. Zbudowane z nich są wszystkie komórki i tkanki, dlatego niezwykle ważne jest, by dostarczać odpowiednią ich ilość w pożywieniu. Niedobór białek może być przyczyną wielu chorób, szczególnie u dzieci. Nadmiar białka w pożywieniu jest również szkodliwy.

Coraz bardziej popularne są diety wysokobiałkowe, eliminujące z diety węglowodany i tłuszcze roślinne. Efekt chudnięcia jest bardzo szybki, jednak bardzo nietrwały. Czy sprzyja to naszemu zdrowiu?

Oto kilka powodów, dla których nie warto stosować diet wysokobiałkowych:

  1. W pierwszym etapie diety następuje duże odwodnienie organizmu, które wpływa niekorzystnie na organizm. Osoba odchudzająca się nie rozróżnia odwodnienia od spadku masy tłuszczowej, dlatego już pierwsze kilka dni diety wywołuje euforię i wielkie zadowolenie, które zachęca do dalszego kontynuowania diety. Tymczasem, długotrwałe nawet niewielkie odwodnienie prowadzi do utraty siły, osłabienia odporności organizmu, braku koncentracji.
  2. Wraz z wydalaną wodą, organizm traci wiele cennych minerałów, głównie wapń, co zwiększa ryzyko osteoporozy. Nadmiar wapnia wypłukanego z kości odkłada się w nerkach w postaci piasku i kamieni, co prowadzi do bolesnego schorzenia – kamicy nerkowej.
  3. Nadmiar metabolitów białka zwierzęcego upośledza pracę układu nerwowego. Amoniak oraz inne szkodliwe metabolity białka prowadzą do niedożywienia mózgu. Dzieje się tak poprzez nadmierne wydzielanie glutaminy, hamującej transport głównego paliwa mózgu (glukozy i ketokwasów). Metabolity białka zwierzęcego prowadzą do wytwarzania błędnych neurotransmiterów. W konsekwencji występują problemy z pamięcią i koncentracją, człowiek staje się osowiały, otępiały, ma opóźnione i osłabione reakcje na bodźce.
  4. Obecność niestrawionego białka we krwi może być także powodem reakcji alergicznych organizmu, objawiających się zmianami skórnymi takimi jak wysypki, trądzik, suchy i łuszczący się naskórek, niekorzystnie wpływającymi na urodę.
  5. Metabolity białka, zwłaszcza amoniak, posiadają charakterystyczne zapachy. Ich nadmierna ilość w organizmie prowadzi do niekorzystnych zmian zapachu potu i moczu, wystąpienia nieświeżego oddechu i gazów.
  6. Nadmiar białka zwierzęcego obciąża nerki i zmusza je do ciągłej pracy na najwyższych obrotach, co powoduje ich uszkodzenie, a nawet zatrzymanie funkcjonowania. Intensywna praca nerek prowadzi do utraty znacznych ilości wody z organizmu, co szczególnie latem prowadzi do odwodnienia, omdleń.
  7. Toksyczne metabolity białka zwierzęcego obciążają wątrobę.
  8. Duże spożycie mięsa, jaj, drobiu, ryb przy jednoczesnym wykluczeniu innych składników pokarmowych (w tym warzyw i owoców) bardzo mocno zakwasza organizm i obciąża wiele jego funkcji. Zakwaszenie powstaje na skutek wysycenia organizmu kwasem moczowym, który osłabia znacząco wszystkie funkcje organizmu, szczególnie wątrobę i nerki. Organy te nie radzą sobie z nadmiarem spożytego białka. Nadwyżka metabolitów przez jakiś czas krąży we krwi (mogą pojawiać się w tym czasie bóle głowy), a później odkładany jest w tkankach miękkich, nerkach oraz w stawach – prowadząc do stanów zapalnych. Konsekwencją może być powstanie dny moczanowej oraz wcześniej wspomnianych kamieni nerkowych.
  9. Organizm nie jest w stanie strawić i wykorzystać nadmiernej ilości białka, dlatego jego niestrawione resztki w jelitach ulegają rozkładowi gnilnemu. Prowadzi to do wystąpienia bolesnych wzdęć, nadmiernych gazów, nieświeżego oddechu. Jednym z produktów gnilnego rozkładu białka zwierzęcego i aminokwasów jest toksyczny dla organizmu amoniak, którego obecność w przewodzie pokarmowym zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
  10. Wykluczenie z diety węglowodanów złożonych, owoców i w dużym stopniu ograniczenie warzyw wpływa na braki wielu witamin i minerałów. Trzeba zaznaczyć, że niedostateczna ilość witamin i minerałów rozregulowuje pracę organizmu przyczyniając się m.in. do apatii, zmęczenia, kłopotów ze snem, rozdrażnienia, braku koncentracji, migrenowych bólów głowy, częstych infekcji oraz dolegliwości trawiennych (zaparcia – ze względu na małą ilość błonnika pokarmowego).

Zatem przed rozpoczęciem odchudzania warto się zastanowić, czy zastosowanie diety wysokobiałkowej jest odpowiednie dla naszego zdrowia i czy euforia po zgubionych kilogramach nie przerodzi się w depresję po przeanalizowaniu swoich wyników badań?

Jedzenie jest częścią naszego życia, w związku z tym powinno być nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim powinno dostarczać podstawowe składniki odżywcze. Wybór właściwych produktów w naszej codziennej diecie ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowia, energii życiowej i dobrego funkcjonowania.